در راه کارهای مهندسی معکوس کافی است نام  محصول را با نام درس جایگزین کنید و از آن در تدریس و تست زنی بهره ببرید. از نمونه هایی که در بخش مهندسی معکوس وجود دارد الگو بگیرید و آن را بر اساس ذوق و توانمندی خودتان ویرایش کنید و در کلاس درس استفاده نمایید. در تدریس با این شیوه کار گروهی را از یاد نبرید!

 

مهندسی معکوس چیست ؟

دست یابی به یک کالا و طی کردن فرایند ساخت دوباره ی آن، بازیابی فرایند تولید و یافتن شاخص های اثرگذار در کارایی و عمل کرد آن بدون دسترسی به منابع، طرح ها، نقشه ها و Source

 

مثال:

- ساختار و سامانه ی یک موجود زنده و یا یک سازه ی طبیعی را بازبینی و پیاده سازی می کنند تا ساز و کارهای توانمندی یا خصوصیت را در آن کشف نمایند و آن را برای رفع نیازهای خود دوباره سازی کنند. هم جوشی هسته ای در خورشید، پرواز پرندگان، سیستم جهت یابی خفاش، تار عنکبوت، تزریق سمِ نیش مار نمونه هایی هستند که به کمک آن انرژی هسته ای، پریدن، رادار، لباس ضد گلوله و سرنگ ساخته شده است.

براحتی همین محصول را می توان به صورت خرید اینترنتی دریافت نمود.

 پل ها و ساختمانهای قدیمی وجود دارند که با وجود گذشت زمان  هنوز پابرجا باقی مانده ‏اند. مهندسین راه و ساختمان ممکن است هیچ نقشه و مدرکی از تولید آن بناها در دست نداشته باشند اما با مطالعه در مورد چگونگی ساخت، مواد اولیه استفاده شده و علل سالم ماندن ن تلاش می‌کنند تا از این دانسته ها در طرح های خود برای استحکام بیشتر بهره بگیرند.

- با بیرون آمدن یک محصول جدید، شرکت های دیگر آن کالا را تهیه و  قطعات آن را جدا میکنند  تا طرز کار، شیوه ی ساخت، و تکنیک های به کار رفته در تولید آن محصول را بدست بیاورند.

مهندسی معکوس با دریافت یک محصول تولید شده  آغاز و در یک جریان برعکس با بازبینی و بررسی تک تک قطعات و یافتن شیوه ی پیوند میان آن ها و دستیابی به نوع ماده ی اولیه قطعات به فرایند طراحی می‌رسد و از آنجا که در این مسیر، از محصول به نقشه ی آن دست می یابند، آن را مهندسی معکوس نامیده ‏اند.

 

مزایا:

کسب بیشترین دانستنی ها و کاربردها، درباره‏ ی ایده‏ های مختلف طراحی یک محصول با کنکاش و باز آفرینی

- بازسازی و تولید دوباره ی محصول

- ساخت محصول های تازه با گرفتن ایده از این محصول

- کشف و شناخت اشکال ها و ایرادهای محصول و برطرف نمودن آن

امروزه به همین دلیل ها، مهندسی معکوس به یکی از شاخه‏ های مهم مهندسی تبدیل گردیده است.